Lalki sposobem na naukę poprzez zabawę

Dzieci uwielbiają lalki, są to zabawki ponadczasowe, uniwersalne. Zabawa nimi ma niezwykle korzystny wpływ na rozwój psychofizyczny dziecka. Niezależnie od tego, czy wybór padnie na lalki Barbie, płaczącego bobasa czy lalkę materiałową, można liczyć na wspaniałą rozrywkę. Nie jest to opcja przeznaczona wyłącznie dla dziewczynek, chłopcy również lubią się nimi bawić. Mogą mieć przecież postać superbohatera czy nawet figurki.

Jakie korzyści płyną z zabawy lalkami?

Jest wiele powodów, dla których warto sprezentować dziecku lalkę Barbie https://tantis.pl/lalki-barbie-c5706 czy nawet zwykłą szmaciankę. Za pomocą tego typu zabawek dziecko przygotowuje się do różnych ról społecznych. Zabawa lalkami umożliwia mu naśladowanie dorosłych. Najlepszym sposobem na poznawanie otoczenia jest zabawa, a za pomocą lalek można odgrywać różne scenki, doświadczać życia. Zabawa lalkami działa też odstresowująco, pozwala zredukować napięcie. Dziecku jest łatwiej się zrelaksować w ten sposób, można porównać to nawet do terapii. Wiele dzieci ma trudności z wyrażaniem emocji, tłumią je w sobie, co niestety ma na nie negatywny wpływ. Nie chcą też rozmawiać o powstałym problemie, chociażby ze strachu lub wstydu. Podczas zabawy lalkami dziecko ma możliwość odgrywania różnych scenek, puszczenia wodzy fantazji. Warto wobec tego obserwować swoje dziecko, bo poprzez zabawę może próbować coś przekazać.

Nawet samodzielna zabawa lalkami sprawia mnóstwo radości, a stanie się jeszcze lepszą formą rozrywki, angażując w to inne dzieci lub rodziców. W ten sposób dziecko może uczyć się zabawy w grupie, pozwoli to przełamać nieśmiałość, ułatwi nawiązywanie nowych znajomości. Lalka staje się też przyjaciółką, która odgania smutki i lęki. Będzie nieoceniona w sytuacjach stresowych, podczas pobytu w żłobku czy przedszkolu. Dziecko również musi stawiać czoła różnym problemom, z pozoru błahym dla dorosłych. Mając przy sobie zabawkowego towarzysza, będzie łatwiej mu poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Małe dzieci mają tendencję do odgrywania znanych im ról, naśladowania. Z kolei starsze polegają przede wszystkim na własnej wyobraźni i piszą własne scenariusze w roli głównej z lalkami.