Zabawki edukacyjne dla małych dzieci

Na rynku dostępny jest obecnie ogromny wybór zabawek dla małych dzieci, dostosowanych do potrzeb odbiorców w konkretnym przedziale wiekowym. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę zarówno zalecenia producentów, jak i rady pedagogów dziecięcych i zainwestować w zabawki wspierające rozwój dziecka.

Wybór zabawek dla dziecka do pierwszego roku życia

Jeżeli chodzi o niemowlaki i dzieci do pierwszego roku życia, to na początku poza mamą tak naprawdę niewiele potrzebują. Warto przyjrzeć sie jednak najważniejszym momentom w ich rozwoju i zgodnie z tym zaplanować zakup zabawek. Pierwszym z tych momentów jest unoszenie główki podczas leżenia na brzuchu, następnie dziecko uczy się obrotów z pleców na brzuch i z brzucha na plecy. Kolejnym ważnym etapem jest siadanie, a następnie chodzenie. U każdego dziecka rozwój przebiega indywidualnie i warto zaobserwować, kiedy można wprowadzać nowe zabawki.

Jedną z pierwszych zabawek, jakie można dać niemowlakowi, który leży i obserwuje otoczenie jest najpierw balonik, unoszący się nad łóżeczkiem, a następnie karuzela. Dziecko obserwując nowe przedmioty wodzi za nimi wzrokiem, co stanowi dobre ćwiczenie dla jego oczu. W większości karuzele wyposażone są w kolorowe maskotki, lub plastikowe ozdoby, które później posłużą dziecku do zabawy.

Kiedy maluch zaczyna już machać rączkami, żeby chwycić zabawkę, przychodzi czas na grzechotki i gryzaki. Są one przydatne przy nauce chwytania. Na początek dobrze jest kupić grzechotkę, która jest jednoelementowa, a w miarę czasu dawać dziecku ciekawsze, wieloelementowe i wydające dźwięki grzechotki, wykonane z różnych materiałów. Należy jednak pamiętać aby były one bezpieczne, bo dziecko w naturalnym odruchu będzie pakować je sobie do buzi. Gryzak, nieraz połączony z grzechotką, stosowany jest głównie jako pomoc przy ząbkowaniu.

Kolejną propozycją dla paromiesięcznego dziecka jest mata edukacyjna – posłuży ona przede wszystkim dziecku, które przewraca się na boki, a jeszcze nie raczkuje. Stanowi motywację do aktywności ruchowej i daje dziecku poczucie, że jeśli się postara, to może sięgnąć po nagrodę, jaką jest zabawka, czy pluszak.

Czym chętnie bawią się dzieci po pierwszym roku życia?

Roczne dziecko jest bardzo aktywne, chętnie poznaje otaczający je świat, ma wiele energii i wciąż potrzebuje nowych bodźców. Najczęściej zaczyna już chodzić i mówić pierwsze słowa. Istnieje wiele zabawek które będą uprzyjemniać i wspierać ten etap w życiu dziecka.

Zabawki dla rocznych dzieci powinny uczyć logicznego myślenia, stymulować jednocześnie wszystkie zmysły i stanowić zachętę do odkrywania nowych kształtów, dźwięków, form i kolorów. Jest to czas na pierwsze sortery, proste układanki i klocki, może jeszcze nie do budowania, ale dopasowane do małych rączek i pomagające ćwiczyć sprawność motoryczną.

Na tym etapie dzieci lubią także różnego rodzaju zabawki interaktywne, jeżdżące i edukacyjne, zawierające elementy do naciskania, przesuwania i wydające dźwięki, lub takie, za którymi można raczkować. Uczą one rozpoznawania dźwięków, odgłosów zwierząt, a także są pomocą w poznawaniu literek, cyferek i pierwszych słów. Równie dobrze służą do tego książeczki przeznaczone dla maluchów.

Pierwszy rok to czas wielu zmian, ustalania rytmu dnia, zabawy i odpoczynku. Często dzieci w tym wieku potrzebują maskotki do przytulania przed snem, ulubionego miękkiego kocyka, czy lampki nad łóżeczkiem.

Kolejnymi zabawkami dla rocznych dzieci są jeździki i pchacze, które pomagają utrzymywać równowagę i służą pomocą w nauce chodzenia.

Zabawki dla dwulatków

Zabawki dla dzieci dwuletnich również powinny wspomagać rozwój dziecka oraz między innymi kształtować wyobraźnię, rozwój ruchowy i manualny . Dwulatki uwielbiają naśladować dorosłych, są już bardziej samodzielne i coraz więcej mówią i potrafią. Dzieci w tym wieku bardzo lubią rysować i dopasowywać kształty. Zamiast chodzić, wolą biegać i skakać.

Z ogromnej oferty zabawek dla dzieci dwuletnich warto zwrócić uwagę między innymi na zestaw klocków, który z czasem można powiększać w zależności od upodobań dziecka.

Do zabawy na tym etapie życia świetnie nadają się także farby do malowania dłońmi, jak również kredki, plastelina, lub różnego rodzaju masy plastyczne, które pobudzają wyobraźnię, kreatywność dziecka i rozwijają motorykę małą. Do popularnych zabawek, pobudzających wyobraźnię należą też farby do malowania dłońmi oraz ciastolina.

Dziewczynki w tym wieku mogą zainteresować się wózkami dla lalek, a chłopcy różnego rodzaju warsztatami, lub pojazdami, jak na przykład ciężarówki, czy wozy strażackie. Dobre są też zabawki do ciągnięcia na sznurku lub do pchania.

Dwulatek może już zająć się prostymi puzzlami, czy zgadywankami. Wyrabiają one u dziecka umiejętność logicznego myślenia, ćwiczą cierpliwość, i koncentrację.

Co wybrać dla trzylatka – propozycje zabawek

Trzylatki coraz chętniej bawią się już z rówieśnikami, wciąż poznają świat i coraz sprawniej komunikują swoje potrzeby. Warto na tym etapie poszerzać słownictwo dzieci, wspierać samodzielność, kreatywność, w dalszym ciągu ćwiczyć motorykę i zachęcać dziecko do zabaw dźwiękowych i plastycznych i ruchowych. Dobrze sprawdzą się przy tym zabawki dźwiękowe, oraz wszelkie produkty plastyczne, jak na przykład ciastolina, kredki, nożyczki, farby, szablony, czy stempelki. Na rynku jest także duży wybór tablic zmywalnych, czy markerów do rysowania w wannie. Wszystkie te artykuły pomagają ćwiczyć palce i umiejętności grafomotoryczne. Dobrze mogą sprawdzić się również łatwe puzzle z postaciami z ulubionych bajek.

Dzieci w tym wieku chętnie bawią sie zestawami klocków tematycznych, z których nie tylko mogą ułożyć proste budowle, czy pojazdy, ale także wykorzystać je później do zabawy, rozwijając wyobraźnię i dobudowując kolejne elementy.

Dla trzylatków stworzone zostały również rożnego rodzaju zabawki tematyczne, które pomagają zrozumieć otaczający je świat. Z ich pomocą można odgrywać wizytę u lekarza, w sklepie, restauracji, czy oswajać się ze spotkaniem z dentystą.

Ważnym sprzętem rozwijającym koordynację ruchową dziecka w tym wieku jest rower. Można wybierać spośród trzykołowych, biegowych lub tradycyjnych z zamontowanymi bocznymi kółkami.

Wybór zabawek dla małych dzieci jest ogromny, zawsze jednak warto kierować się indywidualnymi upodobaniami dziecka i etapem rozwoju, na jakim się obecnie znajduje.