Rozwój mowy u dziecka – czy wiesz, że zależy od wyboru odpowiednich naczyń?

Rozwój mowy u dziecka – czy wiesz, że zależy od wyboru odpowiednich naczyń?
Wydawałoby się, że bidon to po prostu butelka ze słomką. Nic bardziej mylnego. Mało które z naczyń podawanych maluchowi ma tak wszechstronne zastosowanie jak bidon dla dzieci. W czym jeszcze pomoże?

Poprawna mowa, oddychanie i nauka picia

Gdyby maluch potrafił mówić, zacieśniając przyjaźń z bidonem, z pewnością powiedziałby:

  • Mamo, ćwiczę mięśnie twarzy!
  • Hura, nie rozlewam!
  • Zobacz! Jestem samodzielny!
  • Jestem zdrowszy. Coraz lepiej oddycham i dotleniam organizm.
  • Mamo, rozwijam aparat mowy!
  • Nadchodzi czas na zmiany

Gdy dziecko osiągnie szósty miesiąc życia, możemy rozpocząć naukę picia z czegoś innego niż butelka. Głos w sprawie zabierają logopedzi, wskazując na szanse i zagrożenia w korzystaniu z wielu dostępnych naczyń. Zaraz po butelce możemy sięgnąć po otwarte kubki, kubki niekapki lub bidony dla dzieci. Te ostatnie mają najwięcej zalet. Dzielą się również na kilka rodzajów, z których najpopularniejszym rozróżnieniem jest obciążona słomka lub jej brak.

Przewaga bidonów nad innymi naczyniami

Bidony z obciążoną słomką są najlepszym wyborem na rynku. Nauka picia jest wówczas przyjemnością. Dziecko nie traci zapału, gdyż łatwiej jest mu napić się, gdy słomka zanurzona jest stale w cieczy. Przechylanie naczynia jest naturalnym zachowaniem u maluszka. W zwykłych bidonach dla dzieci słomka nie sięga wówczas dna. Powtarzając przed chwilą skuteczny ruch, maluch może się frustrować, gdy nie osiąga tych samych rezultatów, bo bidon jest przechylony. Tylko sprawdzony produkt z dobrze obciążoną słomką zapewni powtarzalne rezultaty poboru płynu.

Właściwa nauka picia

Maluch, używając bidonu dla dzieci, ćwiczy mięśnie odpowiedzialne za prawidłową wymowę. Ważna jest tu koordynacja ruchu warg i języka. Proces ssania i przełykania wyrabia umiejętności, które umożliwiają dokładną artykulację głosek na późniejszym etapie mowy. Niemowlę ćwiczy jednocześnie mięśnie szczęki i mięśnie okrężne ust, a wykonywane ruchy uplastyczniają podniebienie. Ucząc się pić, niemowlę koordynuje ruchy, odpowiadające za układanie ust i języka przy wydawaniu dźwięków. Nauka picia z bidonu ze słomką to również nauka właściwego oddychania. Zasysanie przez rurkę ćwiczy mięśnie całej twarzy – przełykanie, oddychanie i koordynację aparatu artykulacyjnego.

Wymagania wobec bidonu

Wszelkie naczynia dla dzieci powinny być wykonane z bezpiecznych materiałów – tworzywo musi być pozbawione ftalanów, BPA i PCV. Dobre bidony dla dzieci (zobacz) mają również wygodny dla małych rączek uchwyt. W okresie, kiedy dziecko rzuca przedmioty na ziemię, nieoceniony jest dwukierunkowy zawór, który zapobiega rozlewaniu. Bezpieczy przedmiot wkładamy w małe rączki i kibicujemy przy pierwszych samodzielnych łykach.