Drewniane zabawki dla rocznego dziecka

W sklepach można znaleźć wiele zabawek dla dzieci – od prostych książeczek, przez sortery, puzzle, aż po pełne funkcji, świecące stoliki edukacyjne. Szczególną uwagą cieszą się zabawki wykonane z drewna – nic dziwnego, gdyż barwne i kształtne zabawki interesują najmłodszych, a dodatkowo – są ekologiczne i bezpieczne dla szkrabów.

Lista drewnianych zabawek jest naprawdę długa i z pewnością każdy znajdzie coś dla swojej pociechy. Przykładowa lista zabawek drewnianych:

Kostki edukacyjne

Są to drewniane zabawki w kształcie kwadratu, a na każdym boku można znaleźć inną, ciekawą rozrywkę dla malucha. Przykładowo, takie kostki zawierają małe wersje sorterów, niekiedy rysunki zwierzątek, zegary oraz elementy manipulacyjne – między innymi takie, które można przesuwać, obracać, zamykać lub otwierać.
Taka zabawka wspomaga rozwój motoryki u malutkich dzieci, jednocześnie doskonaląc precyzję i koordynację oko-ręka malca. Dodatkowo, zapewnia wspaniałą zabawę na długi czas, gdyż mnogość opcji sprawia, że można się nią bawić na wiele różnych sposobów.

Sortery

Są dostępne zarówno w wersji plastikowej, jak i drewnianej, jednak te drewniane są bezpieczniejsze dla dziecka. Sortery to zabawki, w których dziecko musi dopasować odpowiedni kształt do otworu, tak, aby klocek znalazł się w środku drewnianego pudełka. Po dopasowaniu wszystkich klocków, można je wyjąć (a niektóre zabawki dostarczają tu jeszcze więcej frajdy, gdyż otwieranie kostki odbywa się na przykład poprzez przesunięcie wskazówek zegara lub naciśnięcie odpowiedniego elementu kostki) i rozpocząć zabawę od nowa.

Sorter, oprócz rozwoju motoryki, wspiera również logiczne myślenie – dziecko musi zrozumieć, że po pierwsze – klocek i otwór muszą mieć ten sam kształt, po drugie – klocek trzeba dopasować do otworu, po trzecie – aby klocek wpadł do zabawki, należy go włożyć „na prosto”. To zdecydowanie zabawka ćwicząca wiele umiejętności, a nie mniej istotna niż wspomniane wyżej jest również… cierpliwość!

Tablice edukacyjne

Jest to zabawka częściowo drewniana, bowiem jej bazę stanowi z reguły kawałek sklejki, na którym umieszczone są elementy wykonane z różnych materiałów. Na tablicy manipulacyjnej często umieszcza się kłódki wraz z kluczykami, włączniki światła, klamki-gałki, kalkulatory, drzwiczki zamykane na zasuwki, dzwonki rowerowe, trybiki i inne.
Tablice manipulacyjne są lubiane przez dzieci, szczególnie przez te maluchy, które uwielbiają przedmioty codziennego użytku. Dzięki możliwości wypróbowania różnych elementów, dziecko ćwiczy małe rączki oraz zapamiętuje coraz to więcej informacji związanych z tymi przedmiotami – na przykład że trybiki kręcą się w różne strony oraz że wprawienie w ruch dowolnego trybiku powoduje ruch pozostałych.

Drewniane pchacze

Drewniany pchacz jest doskonałą zabawką dla rocznego dziecka, które z reguły jest na etapie trenowania umiejętności chodzenia lub tuż przed takim ćwiczeniem. Pchacze pomagają utrzymać równowagę, zapewniają stabilność oraz dają poczucie bezpieczeństwa malcowi, który dopiero uczy się świata „w pionie”. Warto zwrócić uwagę, aby pchacz miał szeroki rozstaw kół i aby był stabilny – tak, aby dziecko nie wywróciło się razem z zabawką.

Pchacze niekiedy przyjmują formę wózków dla lalek, ale także mogą mieć zamontowana z przodu tablicę, na której znajdują się zabawki (na przykład sortery, różnego rodzaju zabawki muzyczne, takie jak cymbałki lub pianinka, czy zabawkowe przełączniki). Dzięki takiemu rozwiązaniu, jeśli maluch zmęczy się chodzeniem za pchaczem, może usiąść z przodu i pobawić się tablicą.

Klocki drewniane

Co prawda roczny maluch nie będzie potrafił zbudować z nich wysokiej wieży czy ogromnego zamku, jednak z pewnością ucieszy się, gdy zrobisz to za niego i… pozwolisz zburzyć swe dzieło. Dziecko w okolicy roku będzie potrafiło położyć na sobie dwa, czasem trzy klocki – jednak nawet stworzenie takiej budowli da mu satysfakcję i pozwoli zająć czas twórczym zajęciem. Wraz z wiekiem, dziecko będzie potrafiło tworzyć coraz większe budowle z klocków.

Drewniane owoce i warzywa

Stanowią nie lada gratkę dla dzieci – przypominają to, czego rodzice używają podczas gotowania, a jeśli w dodatku są połączone rzepem (lub magnesem) i można je przeciąć dołączonym do zestawu magnesem – zabawa jest świetna.
Zestawy owoców i warzyw do krojenia wspomagają trening celności, koordynacji oko-ręka oraz cierpliwość – dziecko musi trafić drewnianym nożykiem w otwór, a następnie zadziałać z odpowiednią siłą, aby rozłączyć dwie części zabawki.

Drewniane kuchnie lub warsztaty

Już roczne dziecko może zainteresować się mini wersją „dorosłej” kuchni lub warsztatu. Nie będzie co prawda potrafiło jeszcze „naprawiać” tam swoich zabawek czy „gotować” obiadów, jednak możliwość otwierania i zamykania szafek czy przekładania narzędzi z pewnością zainteresuje już malucha w tym wieku.

Jeżdżące zabawki do ciągnięcia

Dla chodzących już roczniaków świetną zabawką będzie na przykład drewniane zwierzątko na sznureczku, które dziecko może ciągać po całym domu. Maluch musi przy tym być uważny, aby zabawka mu się nie przewróciła, a niektóre dzieci ciągną zabawkę, idąc tyłem, a zatem rozwijają również swoją umiejętność poruszania się.

Drewniane rowerki

Na początek, dla tak małego dziecka, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie rowerek biegowy, gdyż roczne dziecko raczej nie będzie potrafiło pedałować. Dostępne są rowerki trójkołowe dla młodszych dzieci, które jeszcze nie utrzymają równowagi na dwóch kołach, oraz wersje z dwoma kółkami, dla nieco starszych maluchów.
Rowerki drewniane to doskonała zabawka zarówno dla starszych, jak mi młodszych dzieci i zapewnią zdrową dawkę ruchu na dworze.

Drewniane piramidy

Drewniana wersja klasycznej wieży – podstawy, na którą należy nałożyć drewniane kółka – z pewnością znajdzie amatorów wśród najmłodszych. Taka zabawka pomaga ćwiczyć dziecku celność.

Wybór drewnianych zabawek jest zdecydowanie bogatszy niż powyższe propozycje. Można kupić również drewniane magnesy, puzzle, domino i inne – wybierając upominek dla dziecka należy kierować się jego zainteresowaniami oraz wiekiem (choć, w najwyższym stopniu – właśnie umiejętnościami – fakt, że zabawka jest oznaczona na przykład jako 2+ nie oznacza, że 1,5-roczne dziecko sobie z nią nie poradzi – to kwestia indywidualna i musi zostać oceniona przez rodzica).